English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: برگزاری جشنواره ملی سرود رضوی بسیار ارزشمند است / برگزاری جشنواره سرود فاطمی ضرورت دارد

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: برگزاری جشنواره ملی سرود رضوی بسیار ارزشمند است / برگزاری جشنواره سرود فاطمی ضرورت دارد
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه برگزاری جشنواره ملی سرود رضوی بسیار ارزشمند است خاطرنشان کرد: هیچ مقوله‌ای در تاریخ ادبیات اسلامی وجود ندارد که همانند عشق به پیامبر عواطف جامعه را برانگیخته کند

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله محسن اراکی در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی سرود رضوی که پیش از ظهر امروز در سالن مرکزی قم برگزار شد ضمن تبریک ایام دهه کرامت اظهار کرد: اهل بیت(ع) گنجینه‌های گران بهایی در اختیار ما قرار داده‌اند و ما باید از این گنجینه‌ها در زندگی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در جهان، مردمی مانند مردم ایران نداریم افزود: برخی از آیات و روایات در خصوص ایرانیان است و مفسران شیعه و سنی زیادی نیز این مسئله را بیان کرده‌اند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه برگزاری جشنواره ملی سرود رضوی بسیار ارزشمند است خاطرنشان کرد: هیچ مقوله‌ای در تاریخ ادبیات اسلامی وجود ندارد که همانند عشق به پیامبر عواطف جامعه را برانگیخته کند.

وی ادامه داد: در میان جوامع عرب، جامعه شیعی عراق همواره از گذشته تا کنون از نظر شعر نسبت به دیگر جوامع برتر و بهتر بودند و در طول تاریخ جوامع عرب، برتر از شعر جوامع شیعی عراق وجود ندارد و راز این مسئله ارتباط با پیامبر و معصومین (ع) است.

عضو خبرگان رهبری گفت: در هندوستان حدود ۴۰۰ میلیون هندو وجود دارد که در ایام محرم و روز عاشورا برای امام حسین (ع) عزاداری می‌کنند و این مسئله‌ای است که نشان دهنده عظمت معصومین (ع) است.

وی اظهار کرد: براساس بررسی‌ها انجام شده، بهترین شعر‌های شاعران که در دل مردم نقش بست و جاودانه شد، در خصوص پیامبر (ص) سروده شده است و بسیاری از مردم نیز شعرهایی را حفظ کرده‌اند که در خصوص اهل بیت(ع) سروده شده است.

آیت‌الله محسن اراکی با تأکید بر اهمیت شعر در اسلام تصریح کرد: برخی از شاعران را هیچکس جز عده معدودی نمی‌شناسند و بدون تردید این شعر نمی‌تواند در جامعه تحول ایجاد کند، بلکه شعری می‌تواند تحول ایجاد کند که مردم آن شعر و شاعر را بشناسند.

وی افزود: مهمترین عنصری که می‌تواند فطرت‌ انسان‌ها را به حرکت در بیاورد و با ارزش‌های متعالی آشنا کند، شعر است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه شاعران و افرادی که شعر می‌خوانند باید تشویق شوند عنوان کرد: تمام سوره‌های قرآن نوعی آوا و موسیقی دارند که با دیگر سوره‌های متفاوت است بنابراین هر سوره‌ای را اگر بخواهیم خوب بخوانیم باید ریتم و موسیقی آن را رعایت کنیم التبه معنای آیات نیز در نوع آهنگ تاثیرگذار است.

وی بیان کرد: شروع و برگزاری این جشنواره بسیار خوب است و باید ادامه پیدا کند و حتی می‌توانیم جشنواره سرود محمدی، علوی، فاطمی و ... داشته باشیم؛ ما تاکنون نتوانسته‌ایم حضرت فاطمه (س) را به جهان اسلام معرفی کنیم و مظلوم‌ترین شخصیت در اهل بیت(ع) حضرت فاطمه (س) است و به همین دلیل نیاز زیادی به جشنواره سرود فاطمی داریم تا ایشان را به همه معرفی کنیم.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: امیدواریم که برگزاری این‌گونه‌ جشنواره‌ها در قم و کشور ادامه داشته باشد و شاهد تحولی عظیم در زمینه شعر و سرود در کشور باشیم.

دبیرخانه نخستین جشنواره ملی سرود رضوی
۳۰ تیر ۱۳۹۷ ۰۱:۴۸

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.